Menu

Sphaeristerium

Historia i marginesy sportu

Jak Islandczycy zdobyli olimpijskie złoto w hokeju w 1920

slawek.szymanski

W hokeju na lodzie na igrzyskach letnich.

W 1920 roku w Antwerpii odbył się pierwszy olimpijski turniej hokeja na lodzie, w ramach letnich igrzysk (zimowych jeszcze nie było). Choć drużyny europejskie grały raczej w „hokeja”. Np. Czechosłowacy chaotycznie „biegali na swoich łyżwach”, a Szwedzi trenowali z kauczukową piłką – płaski krążek traktowali jako „nowość”.

 

Odkryciem dla drużyn europejskich, nawet tych najsilniejszych, był hokej, który grali Kanadyjczycy. Jak wspominali zawodnicy reprezentacji Klonowego Liścia, rywale właściwie dopiero uczyli się od nich gry, podpatrując ich treningi. Czasu na lekcje mieli sporo, bo najpierw trzeba było poczekać na ekipę amerykańską, która spóźniła się przez sztormy na Atlantyku. Dlatego sam turniej został skrócony z 10 do 6 dni.

 

Kanadę reprezentowała właściwie jedna drużyna – Winnipeg Falcons. To dlatego, że w 1920 roku wygrała Allan Cup, czyli puchar Kanady dla najlepszej drużyny amatorskiej (profesjonalistów na IO długo jeszcze nie było). Czasy były surowe: w olimpijskim składzie Falcons było tylko 8 zawodników (a grało się wtedy po 7), a żeby sfinansować wyprawę do Antwerpii, miasto Winnipeg i prowincja Manitoba zrzuciły się po 500$, z kolei mieszkańcy miasta dokupili jeszcze trochę ubrań dla drużyny na długą podróż.

 

 

Winnipeg_Falcons_1920           

            Kanadyjczycy w hali w Antwerpii

 

 

W Antwerpii Falcons byli faworytem nr 1. Obawiali się jedynie Amerykanów, i tylko dlatego, że podobno połowa z nich była Kanadyjczykami. Spotkali się z nimi w półfinale i wygrali tylko 2-0, to było ich najskromniejsze zwycięstwo w turnieju. W finale pokonali Szwedów 12-1.

 

A teraz: dlaczego Islandczycy? Wystarczy spojrzeć na imiona i nazwiska zawodników Falcons – Kristmundur Numi Fridfinnson, Sigurður Franklin Fredrickson, Haldor Halderson, Konrad Jonasson Johannesson, Robert Benson czy Magnus Goodman. Prawie wszyscy byli islandzkiego pochodzenia. Drużyna Falcons powstała w 1911 roku. Została założona dlatego, że „Islandczykom” nie pozwolono grać w zespołach „brytyjskich” z Winnipeg.

 

Zawodową karierę zrobiło dwóch zawodników złotej drużyny Falcons: Fredrickson ma na koncie dwa puchary Stanleya (1925 z Victoria Cougars i 1929 z Boston Bruins), a Halderson jeden puchar (1925 z Victoria Cougars).

 

 

© Sphaeristerium
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci